21. februára 2018

Cestovateľské večery

V štvrtkový podvečer 16.februára 2018 sa konal cestovateľský večer na tému Juhoafrická republika so skutočne inšpirujúcim cestovateľom Peťom Reťkovský, pre ktorého sa toto miesto na jeden rok stalo jeho domovom.
Afriku mnohí z nás vnímajú ako veľký, jednoliaty, ba až jednoduchý kút sveta. Peťo nám ponúkol svoj zážitkami obohatený pohľad na kontinent plný kontrastov, kultúrnej rozmanitosti, milých ľudí, skvelého jedla, divokej prírody a nespočetných cestovateľských možností. Rozprávanie sprevádzal prezentáciou fotografií, videí a tiež ukážkami častí odevov a tradičných umeleckých predmetov, a tým umocnil zážitok z cestovateľského večera. Celkovú atmosféru podčiarkli aj vynikajúce juhoafrické čaje rooibos.
Prešli sme s ním cez Zimbabwe a Botswanu k Viktóriinym vodopádom, kde vás cestou policajná hliadka milo upozorní na pohyb dobytka (pri troche šťastia nestretnete opicu ani leva) alebo pokutuje za všetko možné aj nemožné, no vždy máte možnosť zabaviť a obmäkčiť ich srdce výučbou zložitých slovenských slov.
Zavítali sme aj do Svazijska za trstinovým tancom mladých žien. Miestny kráľ si z nich následne vyberá ďalšiu zo svojich manželiek. Na prvý pohľad sa Svazijsko javí ako maličká krajina s veľmi milými a ochotnými ľuďmi a kŕdľami pobehujúcich detí, no viac ako polovica obyvateľstva tu žije z cca 2 dolárov na deň a približne štvrtina je HIV pozitívna.
Peter pôsobil ako dobrovoľník-učiteľ na African Leadership Academy v Johannesburgu, kde spolupracoval s ľuďmi zo 40 krajín sveta. Rukami mu prešlo 200 šikovných študentov, každý z nich mal za sebou silný príbeh, ktorý ho v konečnom dôsledku posilnil. Možno práve preto sú títo mladí ľudia budúcnosťou Afriky.
Beseda sa niesla v uvoľnenom duchu a miestami sa menila na priateľský rozhovor. O ľuďoch, jedle, domorodých jazykoch, pôvode afrických mien, tradíciach a zvykoch, systéme zdravotníctva, a v neposlednom rade aj o priepastných rozdieloch medzi luxusnými časťami veľkých miest a vidiekom.
Ak ste aj vy dušou cestovateľ, či už skutočný alebo len v snoch, príďte sa ku nám inšpirovať, vypočuť si príbehy a zážitky ľudí, ktorí sa zžili s krajinami ktoré navštívili. V dohľadnej dobe máme pripravené besedy o Kolumbii, Kube a Turecku. To, ktorú z krajín „navštívime“ už v apríli, môžete ovplyvniť aj vy. Napíšte nám vašu voľbu na náš e-mail cestovatel@avanza.sk a podeľte sa s nami aj o námety a návrhy.
Tešíme sa na vás.